
Husqvarna väljer Sodexo som ny servicepartner - inledningsvis med städtjänster

Sodexo blir huvudleverantör av servicetjänster på Husqvarnas verksamheter i Sverige! Det nya avtalet, som löper över tre år, blir starten på ett nära partnerskap där fokus först ligger på städtjänster. Ambitionen är att utveckla samarbetet till fler tjänster, som mat och andra servicelösningar för Husqvarnas medarbetare.
– Det känns fantastiskt kul att få inleda ett samarbete med ett så spännande svenskt bolag som Husqvarna. Vi ser fram emot att bidra till ökad trivsel och service för medarbetarna på Husqvarnas olika arbetsplatser, säger Annika Kronholm, Head of Cleaning på Sodexo.
Smartare städning med digitala lösningar
Som en del av uppdraget introducerar Sodexo sitt koncept Dynamisk städning hos Husqvarna. Det bygger på användningen av digitala sensorer. I stället för fasta städfrekvenser används sensorer för att mäta hur mycket olika utrymmen används. Fokus kan därmed läggas på lokaler som nyttjas mer frekvent och därmed behöver städas oftare, medan utrymmen som används i mindre utsträckning inte behöver städas i onödan.
– Vi vill skapa en arbetsmiljö som är både ren och hållbar. Genom dynamisk städning kan vi anpassa våra tjänster för att bättre möta verksamhetens behov, fortsätter Annika Kronholm.
Transparens och partnerskap
Rapportering och dokumentation sker i realtid mellan Sodexo och Husqvarna, vilket ger ett transparent samarbete så att vi tillsammans kontinuerligt kan förbättra arbetsplatsupplevelsen.
– Det är mycket viktigt för oss att erbjuda en attraktiv arbetsplats att vistas på och hela tiden utveckla servicen till våra medarbetare. Samarbetet med Sodexo möjliggör en flexibel arbetsmodell som sätter våra medarbetares behov i centrum och vi ser fram emot ett framgångsrikt partnerskap, säger Emanuel Gustafson, Fastighetschef på Husqvarna.
De första uppdragen påbörjades den 2 januari och omfattar Husqvarnas verksamheter i Huskvarna, Jönköping, Brastad, Ödeshög och Åsbro. Efter sommaren inkluderas även Jonsered, och under 2026 planeras tjänsterna att lanseras i Söderköping.
Stort grattis och lycka till med verksamheterna!
Om dynamisk städning
*Det vägda genomsnittet av resultat som uppnåtts med mätning via 1 200 uppkopplade rum under en period av 235 dagar före och efter implementeringen av dynamisk städning. |
"Det känns fantastiskt kul att få inleda ett samarbete med ett så spännande svenskt bolag som Husqvarna. Vi ser fram emot att bidra till ökad trivsel och service för medarbetarna på Husqvarnas olika arbetsplatser", säger Annika Kronholm, Head of Cleaning på Sodexo.